Jak propojuji jógu a aromaterapii? A proč se na mých běžných skupinových lekcích již s esenciálními oleji setkáte pouze sporadicky? I lektorování jógy prochází určitým vývojem, což je dle mého správné a logické, pokud lektor/ka prohlubuje své znalosti a získává nové poznatky a zájmy. Mé vedení lekcí za poslední dva roky určitě ovlivnilo studium aromaterapie na Institutu aromaterapie v Praze.
O aromaterapii jsem se začala zajímat opravdu až díky józe a lektorování jógy. Dříve jsem o ní měla samozřejmě nějaké povědomí, ale vždy jsem se spíše zabývala botanikou a fytoterapií, tedy naukou o bylinách, jejich účincích a využití, což s aromaterapií samozřejmě úzce souvisí, ale přeci jen se za těmi lahvičkami esenciálních olejů skrývá ještě mnohem více.
Jako hodně mých kolegyň (a dovolím si tvrdit, že vonné esence na jógových lekcích jsou využívány především lektorkami), tak jsem na závěr pro větší relaxaci začala používat směs rostlinného oleje a esenciálních olejů, kdy jsem si kdysi směsi netvořila sama, ale využívala jsem možností, co nabízel trh. Především se tehdy jednalo o roll-ony od Nobilis Tilia. Věděla jsem možná tak, že levandule je uklidňující a pozorovala jsem, že se to mým klientům a klientkám líbí. Více jsem tehdy nepotřebovala.
Ale jelikož je moje nátura zvědavá, hodně se ptá a ráda se stále něco učím, bylo logické, že jsem postupem času chtěla vědět více. Přihlásila jsem se do dvouletého studia aromaterapie na Institutu aromaterapie, které je akreditováno mezinárodní federací profesionálních aromaterapeutů IFPA, které v současné době dokončuji a chybí mi již pouze jedna zkouška a tvorba a obhájení závěrečné práce.
Studium mi otevřelo nové obzory, zjistila jsem, co vše ty malé lahvičky mohou ukrývat a že přízvisko “přírodní” nemusí vždy nutně znamenat bezpečné pro nějakou určitou skupinu lidí. V jednu chvíli jsem se upřímně i zalekla a říkala jsem si, že esenciální oleje ve spojitosti s vedením lekcí jógy nebudu využívat vůbec, jelikož na skupinových lekcích zkrátka není možné zjistit celkovou zdravotní anamnézu daného člověka a zjistit tak, jestli mu nemůže esenciální olej ublížit a zároveň ne každý olej musí nutně člověku vonět a vyhovovat mu. To také dělá mnoho, jelikož naše těla ve své podstatě ví, co zrovna potřebují.
Nakonec jsem zvolila zlatou střední cestu. Směsi si tvořím sama a vybírám takové esenciální oleje, které nemají vážné kontraindikace a které jsou dle záznamů obecně nejlépe přijímány širokou veřejností. Jedná se především o citrusy (tady si jen dávám pozor a nevyužívám v letních měsících kvůli hrozbě fototoxicity – kožní reakce na sluneční paprsky) nebo např. kadidlo a levanduli. Samozřejmostí je, že využívám 100% přírodní esenciální oleje, které míchám ve správném poměru s rostlinnými oleji jako nosnou složkou. Většinou se jedná o mandlový olej. O směsích přemýšlím a vždy hledám smysl, proč na lekci využít, aby se z toho nestal jen nějaký nepodložený zvyk.
Na skupinových lekcích ale využívám zmíněné směsi již velmi sporadicky. Většinou k tomu mám i takový banální důvod jako je fakt, že zkrátka nechci klienty rušit v jejich relaxaci, jelikož dávám směs na závěr lekce při šavásaně do dlaně či na zápěstí. Využívám je, když chci podpořit strukturu lekce, zklidnění nebo meditativní rámec praxe a cítím v danou chvíli, že je na to prostor a klienti jsou naladění. Větší smysl mi dává organizovat prodloužené speciální lekce, kde mám více času a větší prostor na vysvětlení a případné podchycení negativních aspektů, které by mohly při využití esenciálních olejů vyvstat u konkrétního jedince.
Aromaterapie nemá svůj vlastní diagnostický způsob, jak s klientem pracovat, a proto musí využívat při terapii jiné systémy, jako je např. ajurvéda, klasická západní medicína nebo tradiční čínská medicína. Pro mě se stala mostem mezi jógovou praxí a aromaterapií právě tradiční čínská medicína, kterou zároveň využívám při individuální aromaterapeutické práci s klienty a spojila se mi s mou specializací na jin jógu. Pokud někdo neznáte tento styl jógy, jedná se o jógové sestavy, které jsou speciálně vytvořeny pro podporu jednotlivých orgánů, kdy celková filozofie nevychází z ničeho jiného než je právě tradiční čínská medicína. V pozicích se zůstává delší dobu a celkové naladění lekce je pomalého až meditativního rázu, kdy se postupnou praxí člověk dostává do hlubší introspekce.
Při prodloužených speciálních lekcích, které trvají většinou 1,5 – 2 hodiny, se můžete těšit na začátku na zklidnění, napojení se na dech a krátké rozhýbání, jelikož každý přicházíme s různým rozpoložením. Posléze již většinou vysvětluji, čemu se budeme věnovat, jakému orgánu v našem těle dle daného elementu a ročního období a jakou jógovou sestavou navážeme. Před samotnou jinovou sekvencí ale zařazuji krátké povídání o esenciálních olejích, o specifickém výběru pro danou lekci a spojitostí s orgánem a jejich účinkem. Posléze následuje meditace, nebo můžu napsat nácvik meditace, jelikož se samozřejmě jedná o velmi složitou disciplínu, kde již účinky aromaterapeutické směsi využijeme. Následuje jinová jógová sekvence a na závěr nesmí chybět delší šavásana, kde nabízím jemný provoněný masážní dotek, pokud si to dotyčný přeje.
Inspirací je pro mne mé studium aromaterapie, které mě dovedlo i k Barboře Vlasákové, která napsala knihu Jóga s vůní aromaterapie a která se stala mou konzultantkou k závěrečné práci v rámci mého studia. Dále čerpám z poznatků ke stylu jin jógy, z výcviku, který jsem prodělala ve studiu Karma yoga Vinohrady u Veroniky Carmanové a dalších knih a spisů, které k dané problematice existují.
Jak jsem psala na začátku, dráha lektora a jeho učení se vyvíjí, tedy věřím, že i má současná dráha se bude tříbit a získávat různé barvy. Nyní věřím v to, co předávám a pevně doufám, že svým klientům a klientkám dokážu přinést klid a uvolnění do všedních dní, které jsou mnohdy plné napětí a stresu. Těším se na každého, kdo ke mně zavítá a kdo má otevřenou mysl k získání odborných informací z oblasti aromaterapie a prohloubení své jógové praxe. Vítám pokročilé studenty i začátečníky. Jóga je tu pro všechny bez rozdílu.